Brainmed.pl – blog psychologiczny

Neurofeedback – nowoczesny sposób na trening mózgu

neurofeedback

Neurofeedback i biofeedback to terminy, które powoli i nieśmiało przedostają się do naszego słownika. Coraz częściej możemy o nich usłyszeć lub przeczytać.  Zwiększa się liczba placówek, które w swojej ofercie mają „coś”, co nazywają treningiem neurofeedback. Co więc kryje się pod tymi obco brzmiącymi nazwami? Czym właściwie jest neurofeedback? Na jakiej zasadzie działa? Skąd wynika jego rosnąca popularność?

Od NASA do sportu i służby zdrowia
Biofeedback to inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne. Jest to metoda, dzięki której człowiek dowiaduje się, co dzieje się w jego organizmie, a ściślej mówiąc otrzymuje informacje o zmianach swojego stanu fizjologicznego. Zmiany te są monitorowane przez odpowiednie urządzenie (np. komputer) i to właśnie ono dostarcza człowiekowi informacji zwrotnych. Otrzymując te informacje można nauczyć się świadomie kontrolować i modyfikować funkcje, które normalnie są regulowane nieświadomie, takie jak reakcja skórno-galwaniczna skóry, napięcie mięśni, fale mózgowe czy oddech. Biofeedback może więc występować pod różnymi postaciami. Jedną z nich jest neurofeedback, czyli biofeedback EEG (elektorencefalograf) wykorzystujący potencjał i zdolności naszego mózgu. Zanim neurofeedback trafił do medycyny klinicznej, został wykorzystany w NASA przy szkoleniu astronautów oraz pilotów, czyli osób obciążonych dużym stresem. Pozytywne działanie biologicznego sprzężenia zwrotnego na walkę z napięciem przedstartowym zostało zauważone również w wyczynowym sporcie. Jednym z najbardziej znanych polskich sportowców, którzy wykorzystali potencjał tkwiący w biofeedbacku był Adam Małysz.

Ureguluj swoje fale mózgowe
Wyobraź sobie teraz, że siedzisz na wygodnym fotelu, do głowy i uszu masz przyczepione elektrody, które podłączone są również do urządzenia EEG. Naprzeciwkowidzisz monitor, na którym pojawia się coś, co wygląda na grę komputerową. Twoim zadaniem jest sterowanie samochodem. Tyle tylko, że nie masz joysticka, klawiatury ani konsoli. Narzędziem, które ma poruszać pojazdem jest  twój własny mózg. Sterowanie grą za pomocą myśli to już nie melodia przyszłości, ale rzeczywistość, w której uczestniczmy. Elektrody podczas takiej sesji odbierają fale mózgowe i przekazują je dalej do urządzenia. Terapeuta widzi je w postaci wykresu, zaś pacjent w postaci gry komputerowej. Jeśli zadanie (poruszanie samochodem) wykonywane jest poprawnie, co oznacza aktywność fal mózgowych w pożądanej częstotliwości, to nagradzane jest to punktami lub sygnałami dźwiękowymi. Nagrody te są swoistą motywacją dla mózgu. Tak właśnie działa neurofeedback. Dzięki tej technice człowiek uczy się aktywowania i wzmacniania pożądanych (w zależności od celu) częstotliwości fal mózgowych oraz osłabiania tych niepożądanych. W konsekwencji po takim treningu człowiek może już to robić bez udziału „maszyny”.

W chorobie i w zdrowiu
Dla kogo przeznaczony jest neurofeedback? Otóż wachlarz jego zastosowań jest bardzo szeroki, co stanowi dużą zaletę. W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań do jego stosowania. Trening neurofeedback jest wykorzystywany w medycynie, przykładowo do wspomagania leczenia pacjentów  po udarach i urazach mózgu. Duże pole do popisu ma biofeedback EEG w psychologii i psychoterapii. Psycholodzy mogą stosować tę metodę przy leczeniu chorób psychosomatycznych, zaburzeń odżywiania i zachowania, depresji, ADHD oraz zaburzeń lękowych. Jednakże z powodzeniem neurofeedback stosować mogą również osoby zdrowe, które chcą zadbać o swój rozwoju. Pragniesz poprawić swoją pamięć i koncentrację?  Chcesz się szybciej uczyć? Zastanawiasz się nad skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem? Jesteś w czymś dobry, ale chcesz być jeszcze lepszy? Jeśli tak, to również dla Ciebie jest neurofeedback.
Bezpieczeństwo, nieinwazyjność, brak skutków ubocznych i szerokie zastosowanie stanowią jego moc. Oczywiście taki trening to również ciekawe doświadczenie, dzięki któremu można dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to lek na wszystko i aby osiągnąć odpowiednie rezultaty konieczna jest systematyczna praca oraz zaangażowanie.