Brainmed.pl – blog psychologiczny

Biofeedback przejmij kontrolę nad ciałem

Brain waves

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale codziennie przeglądając się w lustrze korzystamy z najprostszego z możliwych biofeedbacków. Lustro daje nam informacje odnośnie tego, jak wyglądamy i pośrednio tego, co dzieje się w naszym organizmie. Widać zaczerwienienie, widać bladość, widać pot. My sami możemy też przykładowo ćwiczyć przed lustrem przyszłe występy publiczne i wizualizując je,  odpowiednio się do nich przygotować. I chociaż wartość lustra jest nie do przecenienia, to jeśli idzie o zdobywanie wiedzy na temat fizjologicznych wskaźników, lepiej jest posłużyć się specjalistyczną aparaturą. Biologiczne sprzężenie zwrotne w skrócie zwane biofeedbackiem jest metodą, pozwalającą na uzyskanie informacji na temat tego, co dzieje się wewnątrz organizmu człowieka i jak stan fizyczny powiązany jest z aktualnym stanem psychicznym. Wykorzystuje ogromny potencjał, który tkwi ukryty w środku każdego z nas. Za pomocą różnych urządzeń mierzony jest wybrany parametr fizjologiczny, a informacja na ten temat jest przekazywana osobie korzystającej z biofeedbacku w formie graficznej (np. wykresy lub gry) oraz dźwiękowej. Dzięki temu uczy się ona siebie i własnych reakcji, co pozwala w dalszej kolejności świadomie kontrolować czynności fizjologiczne do tej pory pozostające poza świadomością. Rodzajów biofeedbacku jest wiele. I tak wyróżnić możemy: 

Neurofeedback, czyli biofeedback EEG – daje informacje odnośnie zmian częstotliwości fal mózgowych.

Biofeedback EMG- mierzy napięcie mięśni- ich aktywność wysiłkową i spoczynkową.

Biofeedback oddechow- mierzy rytm i długość wydechów.

Biofeedback RSA- pokazuje aktywność serca połączoną z oddechem. Jest stosowany równolegle z neurofeedbackiem bądź samodzielnie.

Biofeedback temperaturowy- mierzy temperaturę skóry.

Biofeedback HEG- wykorzystując podczerwień mierzy temperaturę głowy lub przepływ krwi przez poszczególne obszary mózgu.

Biofeedback SCP- informuje o zmianach polaryzacji kory mózgowej.

Biofeedback GSR – mierzy reakcje skórno-galwaniczną. Elektrody przytwierdzone do palców odbierają przewodnictwo elektryczne skóry. Aktywność ta wykazuje tendencję zmienną w zależności od stanu układu wegetatywnego. Ten rodzaj biofeedbacku jest najbardziej czuły i uważany za najlepiej wykrywający zależności pomiędzy stanem psychicznym, a somatycznym, w którym znajduje się poddana terapii osoba. Jest jednym z bardziej popularnych i najczęściej stosowanych. Wykorzystywany jest w wykrywaczach kłamstw, coraz więcej gabinetów psychologicznych ma go w ofercie, a każdy z nas może sobie taki najprostszy zakupić i bez specjalistycznego szkolenia stosować na własny użytek.

Nie każdy o tym wie, ale biofeedback ma coraz szersze zastosowanie w psychologii klinicznej zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pacjent psychologiczny cierpiący na ADHD, fobie, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, uzależnienia, depresję może praktycznie bez żadnych przeciwwskazań skorzystać z takiej formy terapii uzupełniającej tradycyjną psychoterapię lub farmakoterapię. Biofeedback się rozwija. Wraz z upływem czasu wykorzystywane są coraz nowsze technologie (dla przykładu stosunkowo nowa dziedzina matematyki tzw. analiza falkowa). Gry, którymi steruje podłączony do aparatury człowiek są coraz ciekawsze. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej metody. Niezależnie od tego czy korzystamy z niej w zwykłym treningu mentalnym czy w terapii- ćwiczymy z biofeedbackiem, powtarzamy bez biofeedbacku. Pozytywne efekty przy regularnym i czasem (niestety) długotrwałym stosowaniu będą na pewno widoczne.